Mi lebeg a tömegsír felett? Csapatszellem! Ez a bénácska vicc a multis világban különös gellert kap, amitől azonban csak az első pillanatban igyekszik némi mosoly kitüremkedni a megcsömörlött alkalmazottak orcáján. Aki megjárta már a vállalati idiotizmus csapatépítés címszó alatt futó klasszikus bugyrát, az pontosan tudja, miről beszélek.
Első észrevétel: A csapatépítés elbassza az embernek azt a kevéske kis szabadidejét is
Bizony, a csapatépítő hétvége - mint ahogy azt a neve is igyekszik némileg megvilágítani - általában a szombati és vasárnapi napokat emészti fel. Amolyan opcionálisan kötelező program rabszolgáknak, a vállalati hatékonyság jegyében. Elvégre csak napi 10-12 órát rohadnak együtt a hét többi napján, igaz, ott nem láthatják egymást melegítőben. Renitens egyéneknek javasolt a HR-nél érdeklődni, hogyan egyeztethető össze a program a Munka Törvénykönyvével, különös tekintettel a fizetett munkanapokra. Ne tévesszen meg senkit: azért, mert ingyen van a kaja és a szállás, és a vezetők is igyekszenek embernek látszani, még ugyanolyan előírt tevékenység, mint az excel-táblák fényezése vagy a heti jelentések készítése.
Második észrevétel: Ha az embernek idióta játékokra van szüksége, inkább Nintendózzon, vagy ha nincs neki, nyúljon magához
Egy bizonyos intelligencia felett a csapatépítés során elszenvedett játékok megalázóak. Nem arról van szó, hogy felnőttként az ember ne szeretne játszani; de hogy mindezt olyasfajta okulás céljából tegye, amellyel utólagosan megpróbálja majd a csapatépítést szervező cég igazolni, miért volt jobb a kollégákkal tölteni a hétvégét, mint mondjuk a családdal vagy néhány üveg sörrel - nem beszélve arról, miért számláztak horribilis összegeket a vállalatnak pár bugyuta animációs programért meg azokért a szánalmas közhelyekért, amit akár maguk is kimondanak, ha nem sikerülne a happening során a dolgozók szájába adni.
Harmadik észrevétel: Ne támogassunk olyan látszattevékenységet, amely a HR létét próbálja igazolni
Úgy értem, ha már általában nagy ívben szarnak a dolgozók érdekeire, legalább ne veregesse meg senki a vállukat érte. Renitens egyéneknek ismét a passzív reziszetencia javallott.
Negyedik észrevétel: Ha már muszáj, a csapatépítést jó lenne a rekrútmentnél kezdeni, hogy végül ne néhány ember végezze el az összes munkát
Akinek feláll a szőr a hátán a team-munka szó hallatán, annak valószínűleg keserű tapasztaltai vannak arról, mire képes (illetve mire nem képes) néhány kollégája. Egyesek sajnos úgy értemezik a team-munkát, hogy majd a team dolgozik, pedig a valóság az, hogy valakinek ténylegesen is el kell végeznie a feladatot. Lehet persze mítingelni meg prezentálgatni, úgy tenni, mintha értenénk hozzá, de a végén azért nem árt elgondolkozni a hozzáadott értékről. (Félreértés ne essék: nem a csapatmunka ellen intézek kirohanást - de aki ezt nem fogja fel, annak valószínűleg hiába magyarázkodnék itt. Nem is teszem.)
Lábjegyzet azoknak, akik anyázni kezdenek
Igen, létezik jó vállalat, mint ahogy létezhet jó csapatépítő hétvége (bár inkább hétköz). Talán értelmes HR-esek is bolyonganak odakinn. De valaki vegye már észre, hogy nem ez az általános. (És persze igen: vannak olyan dolgozók, akiknek a szellemi színvonala egy átlagos csapatépítés szintjén mozog.)
Utolsó kommentek